MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Zielona energia” nie tylko we Włoszczowie. Czy to się opłaci?

Rafał Banaszek
Ogniwa fotowoltaiczne - to nowa propozycja dla mieszkańców powiatu włoszczowskiego, do której zachęcają samorządy.
Ogniwa fotowoltaiczne - to nowa propozycja dla mieszkańców powiatu włoszczowskiego, do której zachęcają samorządy. archiwum UG Krasocin
Gminy wiejskie też są zainteresowane odnawialnymi źródłami energii dla swoich mieszkańców.

Gminy Krasocin, Kluczewsko, Secemin i Radków, idąc śladem Włoszczowy, rozpoczynają kampanię promocyjną i przygotowania do pozyskania dofinansowania unijnego na odnawialne źródła energii dla mieszkańców. W ten projekt nie wchodzi gmina Moskorzew.

Dofinansowanie na poziomie 60 procent
Tak, jak już pisaliśmy na przykładzie gminy Włoszczowa, która w tym tygodniu zakończyła spotkania informacyjne dotyczące tego projektu, chodzi o zakup i montaż na nieruchomościach mieszkańców ogniw fotowoltaicznych służących do produkcji energii elektrycznej ze słońca, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła (ostatnio była też mowa o kotłach na pellet, ale wycofano się z tego).

Te instalacje, do których zachęcają samorządy, mają umożliwić mieszkańcom znaczne obniżenie rachunków za prąd i ciepło przy jednoczesnej ochronie środowiska. Wnioski o dotacje będą składać gminy, natomiast instalacje montowane będą na budynkach mieszkańców.

Po wykonaniu instalacji gmina będzie jej właścicielem przez 5 lat, natomiast po tym okresie właścicielami staną się poszczególni mieszkańcy. Planowane ogłoszenie naboru wniosków rozpocznie się w drugim kwartale tego roku. W całym województwie przewidziano na ten cel jedynie 38 milionów złotych, a zainteresowanie jest bardzo duże.

Poziom dofinansowania dla mieszkańców, jak informowano wcześniej, miał wynieść pierwotnie do 85 procent kosztów przedsięwzięcia, potem zmniejszono go do 70 procent, a w rzeczywistości wyniesie prawdopodobnie 60 procent, choć ostatecznego regulaminu jeszcze nie ma.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą (na przykład rolnicy sprzedający swoje produkty) będą musiały dodatkowo jeszcze doliczyć podatek VAT w wysokości od 8 do 23 procent.

Wysokość podatku będzie uzależniona od miejsca montażu instalacji fotowoltaicznej lub solarnej: jeśli będzie ona na dachu bądź elewacji budynku - VAT wyniesie 8 procent, a jeśli na dachu budynku gospodarczego lub posadowiona na gruncie – 23 procent. Zatem do wkładu własnego w wysokości 40 procent (przy założeniu, że 60 procent daje Unia) trzeba będzie dołożyć dodatkowe 8 lub 23 procent.

Dla Moskorzewa program nieopłacalny

- To niewielkie dofinansowanie - uważa Andrzej Walasek, wójt gminy Moskorzew, która jako jedyna w naszym powiecie nie jest zainteresowana tym projektem. - Przy 60 procentach dofinansowania nie opłaca się. Nasi mieszkańcy nie są zainteresowani. Zresztą, u nas dużo ludzi założyło sobie solary wcześniej. Obecnie interesują nas bardziej przydomowe oczyszczalnie ścieków - wyjaśnia Walasek.
Wójt Moskorzewa dodaje, że już bardziej opłacalne dla osób fizycznych jest złożenie wniosku w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie modernizacji kotłowni (wymianę kotłów na ekologiczne), montażu instalacji odnawialnych źródeł energii i termomodernizacji budynków mieszkalnych (nabór wniosków rusza od 1 marca).

- To rozwiązanie jest, moim zdaniem, dużo korzystniejsze i bardziej opłacalne. Można złożyć wniosek o dofinansowanie w formie pożyczki w wysokości do 95 procent kosztów kwalifikowanych. Pożyczka ma małe oprocentowanie (2,5 procent w skali roku), dodatkowo jest umarzalna w 25 procentach, jeśli spłacamy ją dłużej, niż trzy lata - informuje Andrzej Walasek. Te informacje potwierdził nam Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Kielcach.

Ruszają kampanie promocyjne w gminach

Mimo to większość gmin wiejskich w naszym powiecie rozpoczyna kampanię promującą projekt parasolowy marszałka województwa, finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego. Gminy będą odpowiedzialne za przygotowanie i wdrożenie tego projektu.

- Niebawem ukażą się ankiety dla mieszkańców i umowy na wykonanie inspekcji terenowej. Będzie można je składać w Urzędzie Gminy. Mieszkaniec, który wypełni ankietę udziału w projekcie, powinien uiścić opłatę i podpisać umowę z krakowską firmą Doekogroup na wykonanie tak zwanej inspekcji terenowej technicznych możliwości budowy odnawialnego źródła energii, pozwalającej określić rodzaj i moc instalacji – informuje wójt Krasocina Ireneusz Gliściński.
Wysokość wpłaty na starcie, jaką musi ponieść mieszkaniec, wynosi odpowiednio: dla instalacji solarnej - 200 złotych, dla instalacji fotowoltaicznej – 250 złotych, a w przypadku pompy ciepła - 300 złotych. I nie ma pewności, że instalacja u niego powstanie - może się okazać bowiem, że gmina nie otrzyma dofinansowania i pieniądze te po prostu przepadną.

Pierwsze spotkania informacyjne w gminie Krasocin odbędą się już 15 lutego (środa) w Cieślach, Bukowie i Skorkowie i potrwają cztery dni (ostatnie zaplanowano na 18 lutego w Krasocinie). W pozostałych gminach (Kluczewsku, Seceminie i Radkowie) kampania promocyjna rusza po 20 lutego.
W gminie Włoszczowa, która jest pionierem tego projektu w naszym powiecie, ze względu na bardzo duże zainteresowanie mieszkańców (w poniedziałek do Domu Kultury przybyło około 250 osób), termin składania ankiet oraz umów przedłużono do 17 lutego (przyszłego piątku).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie